İzmir PsikologAtipik Depresif Bozukluk Nedir?

Majör depresif bozukluk alanında yer alan Atipik majör depresif bozukluğu, daha çok bireyin karakteristik yapısıyla alakalı durumlardır. Davranış şekilleriyle tanı almaktadır.

Atipik Depresyon Bozukluğu

Atipik Depresyon Bozukluğu rahatsızlığa sahip olan bireyler yaygın olmayan semptomlara sahiplerdir. Örnek verecek olursak, bireyler çevresine karşı pozitif hissederken, iştahı açık olurken, kollarında ve bacaklarında bir ağırlık hissedebilir. Diğer depresyon türlerine göre Atipik Depresyon yaşamakta olan bireyler devamlı depresif belirtiler göstermeyebilirler. İyi durumda olaylar yaşadıklarında iyi tepkiler gösterebilirler. Bu sebeple gülümseyen depresyon adı ile da verilmektedir.

İzmir'de Atipik Depresif Psikoterapist Depresyon nedir? Depresyon tedavisi

Atipik Majör Depresif Belirtileri Nelerdir?

Atipik depresyona sahip kişilerde, ümitsizlik, çaresizlik hisleri, her zaman keyif alınan şeylere karşı ilgiyi kaybetme, aşırı iştah, aşırı uyku gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Atipik depresyon bozukluğu normal majör depresyonun bir alt dalıdır.

 • Bireyde yoğun bir biçimde yaşamdan zevk almama ve umuzsuzluk gibi düşünceler ve hislere kapılma hakimdir. Olumlu olan duygularında bile kişi anlık bir mutluluk yaşar ancak bu durum geçici olur
 • Birey istediği ortamda sevdikleriyle beraber vakit geçirse dahi anlık neşelenebilir ancak o ortamdan gidince çökkünlük durumu yaşayabilir.
 • Yeme ve iştahta artış şikayetleri.
 • Bireyde kol ve bacaklarda ağırlık ve ağrılar hissedilebilir.
 • Aşırı uyku hissi,
 • Kişi normal dönemlerinde da çok alınganlık gösterebilir normal bir olay karşısında.

Atipik depresyon bozukluğu da kişi terapi ve ilaç desteğiyle beraber tedavi edilebilir.

Atipik Depresif Psikoterapist Depresyon nedir? Depresyon tedavisi

İzmir Psikolog Olarak

Atipik depresyon rahatsızlığı kendi kendine geçmez. Bu tür depresyon konusunda Perla psikoloji merkezi olarak alanında uzman İzmir psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Depresyon HakkındaSıkça Sorulan Sorular

Depresyonun tanısı konulduktan sonra ve tedaviye başlanılan ilk ay içerisinde pozitif bir değişim gözlemlenmektedir.  İzmir Psikolog . Daha sonra yapılan kişiye özel detaylı tedavi ile iyileşme sağlanır. Kişinin depresyonu zorlu bir depresyon ise bu süre biraz daha uzamaktadır.

Evet tedavi edilebilir sorundur. Depresyonda tedavide işbirliği yapan hastalarda tedavinin başarısı nerdeyse kural gibidir. Olgular tedaviye yüksek oranda yanıt verir.

Terapi depresyon üzeinde kesin yarar sağlamaktadır. Bilişsel, davranışçı tedaviler, kişiler arası ilişkilere yönelen psikoterapiler depresyonda yarar sağlar. Hafif depresyonda psikoterapi öncelikle seçilebilir.

Bireye depresyon tanısı konulabilmesi için uzman terapistin belittiği depresyon belirtilerin tamamının bulunması gerekmez. Psikoterapist, düşünceleri, duyguları ve davranış kalıpları hakkında gerekli sorular sormaktadır. Bu soruların yanıtlamasına yardımcı olması amacıyla anket doldurması istenebilir. Terapistin değerlendirmesi çok önemlidir.

Ergen ve yetişkin döneminde olduğu gibi çocukluk döneminde de depresyon görülebilmektedir. Bu sorunlar tedavi edilmez ise süre uzayabilir ve yetişkinliğe kadar da sürebilir. Çocuklarda depresyon belirtileri şunlar olabilir; okul reddi, hastalık uydurma, ebeveynlerini kaybetme kaygısı, okul problemleri şeklinde kendisini gösterebilir.

Depresyon tekrardan yinelebilir.

Depresyonda yineleme için risk etkenleri şunlardır.

 • Kalıntı belirtilerin varlığı.
 • Önceden depresyon geçirmiş olma.
 • Kronik depresyon durumu.
 • Duygu durum bozuklukları için aile öyküsü.
 • Anksiyete ve madde kullanımı depresyonla beraber görülmesi durumu.
 • Depresyonun 60 ve üzeri yaş grubunda başlaması.

Depresyon yaş ile değişkenlik gösterir. Yaşlılarda depresyon belirtileri daha fazla gözlenir. Depresif duygudurumlar daha sık olmakla beraber duygusal ifadeleri açığa çıkarma azalma daha sıklıkla izlenir. Yorgunluk hissi, apati ve uyku problemleri sıklıkla ifade edilirken ruhen çöküntü pek ifade edilmez.

İzmir Psikolog Psikoloji Hakkında Yazılarımız

Bireylerin kendilerini çok daha iyi tanımalarına, davranışlarını anlamalarına ve kendilerini optimize etmelerine yardım eden; karşılaşmış oldukları akademik, kişisel ve sosyal sorunları ile baş etme becerilerini kazanmalarını hedefleyen, psikolojik danışman ve birey arasında birebir gerçekleşen ve gizlilik esasına dayalı bir süreçtir.
İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo