Ağlayan ve uyumayan çocuk nasıl sakinleştirilir?Terimi kaldır: Çocuk neden uyumaz? Çocuk neden uyumaz?Terimi kaldır: Çocukta uyku sorunu varsa ne yapılmalıdır? Çocukta uyku sorunu varsa ne yapılmalıdır?Terimi kaldır: Gece uymayan çocuğa ne yapmalı Gece uymayan çocuğa ne yapmalıTerimi kaldır: Uyumayan çocuk için çözüm nedir? Uyumayan çocuk için çözüm nedir?

Çocuğum Gece Neden Uyumuyor?

Çocuğum Gece Neden Uyumuyor?
Çocukların temel gereksinmeleri, karnının doyması ve uyuyup dinlenmeleridir.
Çocuk ve ergenlerde büyüme hormonlarının çoğu uykusu sırasında salgılanır ve bundan dolayı çocuğun yeteri kadar uyuması çok önemlidir. Çocuklarda düzenli bir uyku olmazsa uyku sorunu baş gösterir. Uykusunu alan çocuklar, huzurlu ve sakin olurlar.

Çocukların uykuma sorunlarının altındaki psikolojik nedenler şunlardır.

  • Çocuğu azarlamak.
  • Çocuğu korkutmak.
  • Çocuğu cezalandırmak.
  • Çocuğun yanında korku filmleri ya da şiddete dayanan filmler izlemek.
  • Çocuğun yanında yapılan anne – baba kavgaları.

Çocuklarda Stres ve Kaygıya Dayalı Uyku Bozukluğu

Çocuk ile aile arasındaki sorunlar, ayrılık veya çocukluk korkularından dolayı kendilerini huzursuz hissedebilirler. Buna bağlı olarak da gece uyuma problemleri görülebilmektedir. Bu durumlarda uyku sorunları aniden ortaya çıkar ve kişisel, ailesel ve sosyal faktörlerden kaynaklı geçici olabilirler. Çocuk kaygısını gece uykuya direnerek baş gösterebilirler. Başka bir etmek ise kabuslar da olabilir. Böyle durumlada ise çocukları desteklemek ve korkuları hakkında konuşmak önemlidir.  Bunun amacı çocukta kaygının kökenini bulmak ve çocuğa bunun üstesinden nasıl geleceğini göstermeye yönelik olur.

 

Çocuklarda Kabus Görme

Kabuslar çocuğu uykudan uyandıran ürkütücü rüyalardır. Kabuslar çocuklarda genelde gecenin ilerleyen saatlerinde, en derin rüyada ortaya çıkmaktadır. Çocuklar uyandığında çok korkmuştur, hızlı nefes alıp verirler ya da ağlayarak uyanmışlardır. Her yaş çocuk kabus görebilirse de en yaygın olarak 6 yaş altındaki çocuklar kabusda daha sıklıkla görür.

Önerimiz; Çocuğunuz kâbus gördüğü zaman size anlatması için cesaret verin, yanında olduğunuzu gösterin, anlatın ve ona güven verin.

Çocuğum Gece Neden Uyumuyor? - İzmir Çocuk Psikologu

Çocuklarda Uykusuzluğun Sonuçları Nelerdir?

Uyku sorunları çocuklar daha küçük yaşlarda ortaya çıktığı için fiziksel ve zihinsel sonuçları ciddi problemlere yol açabilirler. Bireyler genç yaşta uykusuzluk sorunu yaşarsa, aynı sorunu yetişkinlik çağında da yaşaması çok olasıdır.
Uykuzluk; çocuk ve ergenlerde sürekli olarak bitkin hissetme ve okulda iyi performans sergileyememeye neden olmaktadır. Dolayısıyla çabuk sinirlenebilir ve ruh hali değişimleri yaşayabilirler, bundan dolayı da genç ya da yetişkin çağında depresyon yaşama ihtimali artıracaktır. Uzun süreli uykusuzluk çocuklar için hem fiziksel hem de psikolojik riskler taşır, bu yüzden mümkün olan en kısa sürede bunun engellenmesi ve gerekli araçları edinmek için bir uzmanla görüşülmesi çok önemlidir.

 

İzmir Çocuk Psikoloğu