İzmir Psikolog Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel oyun terapisi, tamamiyle çocuk merkezli gerçekleştirilen oyun terapisinin entegrasyonu ve geliştirilmesi ile meydana gelmiştir.

Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel oyun terapisi, çocukların çevrelerini bilişsel olarak değil, deneyimsel olarak anlamlandırdıkları bir terapi şeklidir. Terapinin ana bileşeni, terapist ve çocuk arasındaki ilişkidir. Deneyimsel oyun terapisinde oyun, çocuğun bilişsel olarak değil, deneyimsel olarak keşfettiği bir oyundur. İzmir deneyimsel oyun terapisi 2-11 yaş arası çocuklar için uygundur. Bunun nedeni; 2 yaşından itibaren çocuklar “oynama” becerisini geliştirirler. Çocuklar yaşamlarının ilk 8 yılında deneyimler yaşarlar. 8 yaşından sonra düşünme ve sorgulama becerileri gelişir.

Deneyimsel oyun terapisinin beş aşaması vardır.

Keşif Aşaması: Çocuk odayla, terapistle etkileşime girer ve bu yeni ortamda kendi beklentileriyle tanışır.

Güveni Test Etme: Çocuk, kendisi için önemli olan bilgileri vermeye başlamadan önce terapistin kendisine olan bağlılık düzeyini test eder.

Katılım Aşaması: Çocuk, kişisel olarak anlamlı duygusal temalarla fantezi oynamaya başlar.

Terapötik Büyüme Aşaması: Çocuk duygusal acıyla yüzleşirken, kişisel güçlenme duygusunu yeniden kazanmaya başlar.

Sonuç Aşaması:Gerçek hayat provası üzerinde çalışmaya başladığında oyunu sonlandırmak uygundur. Ancak, çocuk fesih için hazırlanmalıdır.

Deneyimsel Oyun Terapisi, İzmir Oyun Terapisi, İzmir Çocuk Psikoloğu

İzmir Deneyimsen Çocuk Psikoloğu

Çocuklar, travmatik deneyimleri canlandırarak yeniden işleme ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaç, oyun terapisinde onları anlayan, geliştiren ve destekleyen eğitimli bir profesyonel eşliğinde, rollerin ve oyuncakların sembolik kullanımlarıyla karşılanır. Deneyimsel oyun terapisi, travmayı canlandırmanın ve yeniden yapılandırmanın en etkili yoludur.

Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulanabilecek Durumları Şöyle Sıralayabiliriz;

  • Aşırı sinir, endişe veya korku,
  • Çekingenlik,
  • Fazla uyku veya uyuşukluk hali,
  • Kaygı bozuklukları,
  • Dikkat eksikliği,
  • Travma,
  • Okul sorunları,
  • Öz güven sorunları,
  • Saldırganlık
İzmir Uzman Klinik Psikolog Deneyimsel Oyun Terapisi, İzmir Oyun Terapisti, İzmir Çocuk Psikoloğu

Fatih Mehmet Aktürk İzmir Uzman Klinik Psikolog

Deneyimsel oyun terapisi odasında birvirinden farklı birçok materyal bulunmaktadır. Çocuklar, bu materyalleri kullanarak farklı metaforlar oluşturmaktadırlar. İzmir Uzman Çocuk Terapistimiz ile ilişki halinde olan çocuklar, oyun aracılığıyla birçok farklı durumu deneyimlemektedirler. Deneyimsel oyunların anlaşıldığını anladığı zaman çocuklar, düşünce olarak güçlenir ve kendilerine olan inancı artmaktadır.

İzmir Psikolog Psikoloji Hakkında Yazılarımız

Bireylerin kendilerini çok daha iyi tanımalarına, davranışlarını anlamalarına ve kendilerini optimize etmelerine yardım eden; karşılaşmış oldukları akademik, kişisel ve sosyal sorunları ile baş etme becerilerini kazanmalarını hedefleyen, psikolojik danışman ve birey arasında birebir gerçekleşen ve gizlilik esasına dayalı bir süreçtir.
İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo