PsikolojiErgenlik Dönemi ve Çatışmalar - Perla Psikoloji Merkezi | İzmir Psikolog | 0549 180 00 01

Ergenlik Dönemi ve Çatışmalar

Ergenlik, en temel olarak çocukluk döneminden yetişkinliğe geçiş sürecini kapsar. İnsan, doğduğu andan itibaren çeşitli geçişler ve değişimler yaşar. Bu değişimlere adapte olmak kolay değildir. Ergenlik döneminde çok fazla değişimin olduğunu göz önünde bulundurursak, zor bir dönem olduğunu ve zorluklar barındırdığını anlayabiliriz.

Ergenlik döneminde kişi çeşitli değişimler  yaşarken aileleri de onlarla birlikte bu süreci yaşar. Ergenlikte çatışma sağlıklı bir durum olmakla birlikte burada önemli olan bireylerin bu çatışmalarla nasıl başa çıktığıdır. Ergenlik döneminde kişinin yaşadığı büyüme ve değişimler, duygu ve davranışları  kontrol etmeyi zorlaştırabilir.

Çocukluk ve yetişkinlik dönemleri arasında kalmış olmak ergenin ve ebeveynlerinin tepkilerini, sorunlarla başa çıkma becerilerini de etkiler. Anne babalar da tutumları arasında çatışmalar yaşar. Hem büyüyen çocuklarından daha sorumluluk sahibi olmasını isterler hem de çocukken olduğu gibi onların sözünden çıkmamasını beklerler. Ergenler ise bir yandan özgürlük ve bağımsızlık için mücadele verirken bir yandan davranışlarının sorumluluğunu üstlenmekten kaçınabilir. Ebeveyn yani anne-baba ve ergen arasındaki çatışmaların temelinde bu ikilemlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Ergenler tipik olarak beğenmez, eleştirir ama eleştiriye kapalıdır, otoriteye karşı gelir. Bu yollarla birlikte hem özerkliğini ispat etmeye çalışırlar hem de yeterliliklerini ispat etmek isterler. Bir yandan da yalnız kalmaktan, yanlış yapmaktan çekinerek ailelerinin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Anne-baba ise bir anda duygu vaziyeti değişen, kendilerine eleştirel davranan, sorumluluklar mevzusunda aldırışsız davranan ve en önemlisi otoritelerini ve kaidelerini denetleyen çocukları ile baş etmekte zorlanabilirler. Zira bu gidişat daha öncekilerden çok farklıdır, alışılagelmiş anne-baba-çocuk senaryosu atık geçerli olmamaya başlamıştır. Bu durumda, anne babanın çocukluk döneminde gösterdiği davranışlara devam etmemeleri önemlidir, yoksa çatışma artabilir çünkü ergenin ispatlamak istediği şey artık çocuk olmadığıdır. Ergenin yeni istekleri başlar, artık daha çok arkadaşları ile olmak, istediği yere gitmek, istediği zaman dönmek, istediği gibi giyinmek, istediği müziği dinlemek istiyordur. Aileler bu durumda nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda kararsız kalır. Kimi çocuğunu serbest bırakıp çatışmayı azaltmak isterken, kimi de katı kurallar koyup çocuklarının hayatını kontrol etmek isterler. Bu durumda yapılması gereken en uygun şey bu iki tutumun ortasını belirlemektir. Bu sayede ergen hem kişiliğini geliştirebilir hem kendini ifade edebilir hem de çatışmaların en normal düzeyde olması sağlanabilir.

İzmir Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk

Anne- Babalar İçin Tavsiyeler

Ergenlik dönemi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çocuğunuzun gösterdiği davranışlar, size yönelik değildir. Amaçları sizi sinirlendirmek, size karşı çıkmak, sabrınızı zorlamak değildir. Ergenlik döneminin getirdiği normal süreçlerin farkında olmak bu süreci en az çatışmayla geçirmenize yardımcı olur. Çocuğunuzun kişisel sınırlarına saygı duymak da çok önemlidir. Onun ayrı bir birey olduğunu kabul eden bir ebeveyn olmak ilişkinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

İzmir Yetişkin Terapisi | İzmir Ergen Terapisi | İzmir Çocuk Terapisi | İzmir Çift – İlişki Terapisi | İzmir Oyun Terapisi | İzmir Psikodrama Grup Terapisi | İzmir Psikolojik Testler Ve Ölçekler | İzmir Zeka Testi | İzmir Kurumsal Danışmanlık | İzmir Özel Öğrenme Güçlüğü | İzmir Prep Uygulaması | İzmir EMDR Terapisi | İzmir Online Terapi

 

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Fatih Aktürk

Bir önceki Çocuklar ve Ekran Süresi yazımızı okuyabilirsiniz.

Perla Psikoloji
Telefon : 0549 180 00 01

İzmir Psikolog Perla Psikoloji

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo