PsikolojiKayıp Ölüm ve Yas Süreci - İzmir Çocuk Psikologu | Perla Psikoloji Merkezi

Yas: kişinin ailesi ya da yakın çevresinden tanıdığı bir kişinin ölümü sonrasında hissettiği yoğun üzüntüye verilen isimdir. Hastalık olarak görülmemesi gereken bu süreç kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir.

 

Yas: kişinin ailesi ya da yakın çevresinden tanıdığı bir kişinin ölümü sonrasında hissettiği yoğun üzüntüye verilen isimdir. Hastalık olarak görülmemesi gereken bu süreç kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir. Bu nedenle yas sürecinin sağlıklı bir psikoloji ile geçirilmesi ve psikolojik zedelenmelere izin verilmemesi son derece önemlidir. Peki, pek çok bireyin sıklıkla yaşadığı yas sürecinin evreleri nelerdir?

 

Yas Sürecinin Evreleri Nelerdir?

 

Normal bir yas süreci psikolojide beş evre olarak kabul edilir.  Bu evreleri inkâr, yaratıcı ile pazarlık, depresyon ve kabulleniş, yeniden ayağa kalkma olarak adlandırmak mümkündür. Yas sürecini tamamlamamış olan ya da bu süreçte psikolojik baskıya uğrayan kişilerin sonraki dönemlerde daha ağır bir süreç yaşaması olasıdır. Bu nedenle bireylere yas sürecinde baskı yapmamak, psikolojik destek sağlamak ve sürecin varlığını yaşamalarına yardımcı olmak son derece önemlidir.

Yas süreci de bu aşamada kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Psikolojik vakalar incelendiğinde yas sürecinin 6 ay ila 1 yıl arasında yaşandığı görülüyor. Ancak bu süreç kişiden kişide değişiklik gösterebilir ve toparlanma evresi olarak kabul edilen son evre uzun bir zaman isteyebilir. Bu nedenle sürecin sonuna gelinse de yas sürecindeki birey psikolojik destek almaya devam etmelidir. Aksi durumda kişi yaş sürecini doğru bir şekilde tamamlayamaz ve patolojik yas sürecinin içine girer. Peki, patolojik yas süreci nedir?

İzmir Çocuk Psikologu

Patolojik Yas Nedir?

Patolojik yas: bireyin ölüm karşısında kendini suçladığı yas türüne verilen isimdir. Bu yas türünü yoğun bir şekilde yaşayan kişiler kendilerini; değersiz, suçlu, kötü görünümlü ve intihara meyilli olarak görürler. Patolojik yas; normal bir yas süreci olarak kabul edilemez. Alanında uzman bir psikologdan randevu alınması ve psikolojik desteğin düzenli olarak gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

 

Patolojik Yas Ne Kadar Sürer?

Patolojik yas hakkında merak edilen bir diğer soru ise patolojik yas ne kadar sürer? Sorusudur. Bu yaz türü normal yas sürecinin aksine çok daha uzun bir süreci kapsar. Bireyler normal yas sürecine 6 ila 12 ay aralığında eski hallerine kavuşabilirken patolojik yasta 1 ila 2 yıl arasında ağır depresyon dönemi yaşayabilmektedir.  Bu gibi durumlarda İzmir psikologdan yardım alabilirsiniz.

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo