PsikolojiKıskançlık - Perla Psikoloji Merkezi | İzmir Psikolog | 0549 180 00 01

Kıskançlık Neden Kaynaklanır?

Kıskançlık Neden Kaynaklanır?

Kıskançlık, hayatımızın en az bir döneminde hepimizin derin bir şekilde yaşayarak deneyimlediği bir duygudur. Ailemizi, sevdiklerimizi, bazen rakiplerimizi bazen de sevgilimizi kıskandığımız olmuştur. Kıskançlığın farklı türleri bulunmaktadır. Sevdiğimiz bir insanı bir başkasıyla görünce içimizde uyanan kıskançlık duygusu ile rakibimiz güzel bir iş başardığında yaşadığımız kıskançlık bir değildir.

Kıskançlık neden kaynaklanır, sorusunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. Kıskançlık duygusunun temeli farklı noktalara dayanabilmektedir. En temel sebeplerden birisi özgüven eksikliğidir. İnsanların doğuştan gelen bir kıskançlık yetileri yoktur. Aslında bu duygunun temeli asıl zihnimizin gelişiminin en yoğun olduğu 2-3 yaşlarına dayanmaktadır.

Günümüzde özellikle ikili ilişkiler içerisinde yaşanan kıskançlık durumları aşkın, sevginin gereği gibi görülüyor olsa da bazı durumlarda bu duygunun aşırılığı bir rahatsızlık göstergesi olabilmektedir. Aşırı kıskançlık hem kişinin kendisine hem de çevresine doğrudan ya da dolaylı yollarla zarar verebilmektedir.

Aşırı Kıskançlık Psikolojik Bir Rahatsızlık Mıdır?

Kıskançlık, hepimizin içerisinde varlığını sürdüren bir his olsa da bazı durumlarda bunun yüksek düzeylere çıkması bir rahatsızlığa işaret edebilmektedir. Özellikle sevgililer arasında yaşanan kıskançlık krizlerinin ulaşabileceği boyutlar bu konuda önemli bir uyarıcı da olabilmektedir.

Kıskançlık psikolojik bir rahatsızlık mıdır? Bu sorunun cevabına kesin olarak evet demek mümkün olmasa da bu hissin ulaştığı noktalar ve kişinin verdiği reaksiyonlar gözetilerek bu soruya evet veya hayır cevabı vermek mümkün olmaktadır. Kişinin içindeki kıskançlık hissiyatı onun fiziksel reaksiyonlar göstermesine, ruhsal bunalımlara girmesine, kendisine veya çevresine zarar verecek tutumlarda bulunmasına sebep oluyorsa kişinin bir uzmanla görüşmesi önerilmektedir. Zamanında tespit edilmeyen ve üzerinde durulmayan kontrol zayıflığı, yıkıcı olaylara sebep olmadan engellenmelidir. Bu sebeple bu tarz aşırı reaksiyon barındıran her türlü hissiyat gözlem sürecinden geçmelidir.

Othello Sendromu Nedir?

Othello sendromu, adını Shakespeare’in ünlü tiyatro eserinden almaktadır. Kitapta işlenen Othello karakterinin, dolduruşa gelerek kuruntuları ve paranoyaları sebebiyle sevgilisi ve eşi olan Desdemona’yı öldürmesine kadar uzanan bir kıskançlık durumu yaşadığı gözlemleniyor. Bu eserle birlikte aşırı kıskançlığın sebep olabileceği trajedi William Shakespeare tarafından gözler önüne seriliyor. Peki, Othello Sendromu nedir?

Othello Sendromu, aşırı kıskançlık hissiyatıyla dolu olan kişilere konulan bir teşhisi kapsıyor. Bu teşhise sahip kişilerin aşırı kıskançlık hissiyatına bağlı olarak öfkelerini kontrol edemedikleri ve sağlıklı bir zihinle düşünmedikleri için paranoyalara ve kuruntulara kendilerini kaptırdıkları görülmektedir.

 

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

 

Othello Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Othello Sendromu belirtileri, aslında oldukça ayırt edicidir. Kişide aşırı güvensizlik, kuşkuculuk, özgüven eksikliği, saldırgan tutumlar ve yoğun bir nefret duygusu olduğu tespit edilmektedir. Aşırı kıskançlık eğilimi olan bu kişiler hem kendilerine hem de çevrelerine tutumları sebebiyle zarar vermektedir.

Sizler de kendinizde ya da çevrenizde bu tarz aşırı kıskançlığa kaçan eğilimler tespit ediyorsanız İzmir psikolog‘dan psikolojik destek alabilirsiniz.

İzmir Yetişkin Terapisi
İzmir Çocuk Psikologu

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo