İzmir Psikolog Majör Depresif Bozukluk Nedir?

Majör Depresif Bozukluk; iki haftadan uzun süren üzgün ve çökkün ruh haline ya da ilgi ve istek kaybına ilave olarak aşağıda belirtilen belirtilerden en az beş tanesinin eşlik etmesi ile tanımlanır:

Majör Depresyon Bozukluğu

Majör depresif bozukluk dönemsel bir  psikolojik bozukluktur. Belirtiler, belirli bir dönem görülür daha sonra görülmez. Dönemlerin zamana yayılma eğiliminde bulunmasına karşın tedavi edilmeyen dönemler 5 ay veya daha uzun sürebilir. Bireylerin küçük bir yüzdesinde depresyon kronik olabilir.

Majör depresif bazı dönemlerde tekrarlama gösterebilir. Majör depresif bozukluğu geçirmiş bireylerin %60’ı hayatları boyunca birden çok dönemsel olarak bu hastalığı deneyimlediklerini aktarmışlardır. Aynı zamanda majör depresyon bozukluğu tanısı için bireyin hiç manik, hipomanik veya karışık dönem yaşamamış olması gerekir.

İzmir'de Majör Depresif Psikoterapist Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir?

Majör Depresif Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresif Belirtilerini ilerleyince değersizlik, suçluluk duyguları ve intihar düşünceleri buna eşlik eder. Majör depresif bozukluk hastalıklarının yüksek oranda anksiyete bozukluklarıyla da ilgili bir rahatsızlık yaşadığı bilinir.
 • İştahın azalması ya da artış göstermesi
 • Uykusuzluk, erken uyanma ya da aşırı uyuma
 • Hareketlerde yavaşlama ya da aşırı hızlanma
 • Yorgunluk, enerji kaybı
 • Değersizlik, suçluluk düşünceleri
 • Odaklanma, düşünme veya karar alma güçlüğü
 • Ölüm ve intihar düşünceleri
İzmir'de Depresyon Psikoterapist Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nedenleri nelerdir? İzmir Depresyon Psikolog, Depresyon Çeşitleri Nelerdir? Depresyon için risk faktörleri var mıdır? Depresyon tanısı nasıl konur? Depresyondan kurtulma yolları nelerdir?

İzmir Psikolog Olarak

Majör Depresif Belirtilerini ilerleyince değersizlik, suçluluk duyguları ve intihar düşünceleri buna eşlik eder. Majör depresif bozukluk hastalıklarının yüksek oranda anksiyete bozukluklarıyla da ilgili bir rahatsızlık yaşadığı bilinir.

Depresyon HakkındaSıkça Sorulan Sorular

Depresyonun tanısı konulduktan sonra ve tedaviye başlanılan ilk ay içerisinde pozitif bir değişim gözlemlenmektedir.  İzmir Psikolog . Daha sonra yapılan kişiye özel detaylı tedavi ile iyileşme sağlanır. Kişinin depresyonu zorlu bir depresyon ise bu süre biraz daha uzamaktadır.

Evet tedavi edilebilir sorundur. Depresyonda tedavide işbirliği yapan hastalarda tedavinin başarısı nerdeyse kural gibidir. Olgular tedaviye yüksek oranda yanıt verir.

Terapi depresyon üzeinde kesin yarar sağlamaktadır. Bilişsel, davranışçı tedaviler, kişiler arası ilişkilere yönelen psikoterapiler depresyonda yarar sağlar. Hafif depresyonda psikoterapi öncelikle seçilebilir.

Bireye depresyon tanısı konulabilmesi için uzman terapistin belittiği depresyon belirtilerin tamamının bulunması gerekmez. Psikoterapist, düşünceleri, duyguları ve davranış kalıpları hakkında gerekli sorular sormaktadır. Bu soruların yanıtlamasına yardımcı olması amacıyla anket doldurması istenebilir. Terapistin değerlendirmesi çok önemlidir.

Ergen ve yetişkin döneminde olduğu gibi çocukluk döneminde de depresyon görülebilmektedir. Bu sorunlar tedavi edilmez ise süre uzayabilir ve yetişkinliğe kadar da sürebilir. Çocuklarda depresyon belirtileri şunlar olabilir; okul reddi, hastalık uydurma, ebeveynlerini kaybetme kaygısı, okul problemleri şeklinde kendisini gösterebilir.

Depresyon tekrardan yinelebilir.

Depresyonda yineleme için risk etkenleri şunlardır.

 • Kalıntı belirtilerin varlığı.
 • Önceden depresyon geçirmiş olma.
 • Kronik depresyon durumu.
 • Duygu durum bozuklukları için aile öyküsü.
 • Anksiyete ve madde kullanımı depresyonla beraber görülmesi durumu.
 • Depresyonun 60 ve üzeri yaş grubunda başlaması.

Depresyon yaş ile değişkenlik gösterir. Yaşlılarda depresyon belirtileri daha fazla gözlenir. Depresif duygudurumlar daha sık olmakla beraber duygusal ifadeleri açığa çıkarma azalma daha sıklıkla izlenir. Yorgunluk hissi, apati ve uyku problemleri sıklıkla ifade edilirken ruhen çöküntü pek ifade edilmez.

İzmir Psikolog Psikoloji Hakkında Yazılarımız

Bireylerin kendilerini çok daha iyi tanımalarına, davranışlarını anlamalarına ve kendilerini optimize etmelerine yardım eden; karşılaşmış oldukları akademik, kişisel ve sosyal sorunları ile baş etme becerilerini kazanmalarını hedefleyen, psikolojik danışman ve birey arasında birebir gerçekleşen ve gizlilik esasına dayalı bir süreçtir.
İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo