PsikolojiÖfke Kontrol Bozukluğu Nedir? - Perla Psikoloji Merkezi | İzmir Psikolog | 0549 180 00 01

Öfke Kontrol Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Öfke: bireylerin istemediği durumlar ile karşılaştığında verdiği tepkinin ismidir. Günlük hayatta her insan istemediği durumlarla karşılaştığında öfkelenir. Ancak sağlıklı bir psikolojiye sahip olan insanlar ölçülü bir şekilde öfkelenirken öfke kontrol bozukluğu olan insanlar ise bu ölçüyü ayarlayamaz. Çoğu zaman kişinin kendisine ve çevresine zarar veren bu öfke kontrolsüzlüğüne öfke kontrol bozukluğu denir. Özetle öfke kontrol bozukluğu nedir? Sorusunu bu şekilde cevaplandırmak mümkündür. Peki, bireyin kendisine ve çevresine neden veren öfke kontrol bozukluğu belirtileri nelerdir?

Çocuklarda Öfke Kontrolü
İzmir Çocuk Psikologu

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Öfke kontrol bozukluğu belirtileri alanında uzman psikologların araştırmaları doğrultusunda aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. Yaygın olarak görülen öfke kontrol bozukluğu belirtileri;

  • Olaylara karşı sabırsızlık
  • Yüksek sesli ya da bağırarak konuşma
  • Çevreye zarar verme arzusu
  • Kalitesiz iletişim
  • Bir eşyaya, kişiye ya da hayvana şiddet göster eğilimi
  • Düzensiz nefes alış veriş
  • Kalp atışlarında düzensizlik ve artış
  • Kan basıncında artış
  • Sürekli gergin ruh hali

Öfke kontrol bozukluğunun oldukça ciddi bir psikolojik rahatsızlık olduğunun bilinmesi ve belirtilerinin göz ardı edilmemesi son derece önemlidir. Belirtilerden bir ya da birkaçının bireyde yoğun bir şekilde gözlemlenmesi durumunda zaman kaybedilmeden alanında uzman bir psikoloğa gidilmesi gerekmektedir. Bu sayede öfke kontrol bozukluğu tedavisi başlatılarak herhangi bir kişiye zarar gelmeden öfke problemi ortadan kaldırılabilir.

Öfke Kontrol Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Öfke kontrol tedavisi için uygulanabilecek pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri bireyin öfke anında nefes alış verişini kontrol etmesi ve kendini sakinleştirmeye çalışmasıdır. Ancak ilaçsız bir yöntem olması sebebiyle ileri derece öfke kontrol bozukluğu olan kişilerde bu yöntem işe yaramamaktadır. Bir diğer öfke kontrol bozukluğu tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Psikiyatri tarafından verilen   öfke kontrol bozukluğu ilaçları düzenli olarak kullanıldığında bireyin öfke nöbetine girmesi engellenmektedir.  Bu sayede birey kısa süre içerisinde sakinleşerek günlük hayatına devam edebilir hale gelmektedir. Sizde ya da çevrenizde öfke kontrol bozukluğu belirtileri olduğunu düşünüyorsanız İzmir psikolog merkezi olan Perla Psikoloji Merkezinden yardım alarak bu sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz.

İzmir Psikolog Tavsiyesi

İzmir Öfke Kontrolü Tedavisi, Terapisi, Psikologu

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo