PsikolojiPika Sendromu Nedir? - İzmir Çocuk Psikologu | 0549 180 00 01

Pika Sendromu Nedir ? | İzmir Çocuk Psikoloğu 0549 180 00 01

Pika sendromu nedir?

Pika sendromu, çocuklarda görülen gıda şeklinde değerlendirilmeyen diğer maddelere karşı oluşan yeme isteği şeklinde tanımlanabilir. Bu maddeler şunlardır; bez, sabun, tebeşir, tün, toprak, kağıt, saç, yün, ip, pudra, metal, çakıl, boya, sakız, kömür, nişasta, kil olarak sıralanabilir. Pika sendromu, çoğu zamanlarda işlev bozukluğu ile ilişkili olarak başka psikolojik ve ruh sağlığı bozukluğuyla ortaya çıkabilmektedir.

Pika sendromu bunların yanı sıra düzensiz beslenme durumu ve demir eksikliğinin bulunması diğer yaygın sebeplerdendir. Hamilelik dönemlerinde bayanlarda da meydana gelmektedir. Hamilelerde pika sendromu, bedenin önemli besin eksikliğini gidermesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bebeklik Döneminde Pika Sendromu

Bebeklik Döneminde Pika Sendromu | İzmir Çocuk Psikologu

Bebeklik dönemi 0 – 3 yaş arası grubunu içermektedir. Bu yaş grubunun erken dönemlerinde bebek kendi kendine yabancı maddelere ulaşabilecek gelişimi henüz geliştirmediğinden dolayı, demir eksikliği gözlense de demir eksikliğinin belirtisi olan pika gözlenmez. ( İzmir Çocuk Psikologu Tavsiye )
Bebeğin yürümeye başladığı, etrafındaki eşyalara uzanmaya başladığı 2 yaşından sonraki dönemde bebek eğer ulaşabiliyorsa toprak, buz, çamur, boya gibi maddeleri tüketiyorsa pika bozukluğundan şüphe edilmeli ve demir eksikliği için araştırma yapılmalıdır.

Çocukluk Döneminde Pika Sendromu

Çocuklarda, Çocukluk Döneminde Pika Sendromu | İzmir Çocuk Psikologu

Çocuk yaş grubu, hamilelikle birlikte pika sendromunun en sık görüldüğü yaş grubudur. Çocuklarda büyümenin çok hızlı olduğu bu yaş grubunda vücudun demir ihtiyacı normal erişkininden daha fazladır. Çocuklarda Yeme Bozuklukları
Vucuda alınması gereken demirin yeterli miktarda karşılanamaması durumunda demir eksikliği anemisi gelişebilir. Demir eksikliğinin bir belirtisi olarak da pika meydana gelebilir. Böyle bir durumda pediatri uzmanına başvurulmalıdır. Çocuk doktoru gerekli gördüğü durumlarda demir eksikliğini gidermek için demir preparatı reçete edecektir.

Hamilelikte Pika Sendromu

Hamilelik Döneminde Pika Sendromu | İzmir Çocuk Psikologu

Hamilelik döneminde pika sendromunun nedeni henüz tam olarak belirnemememektedir. Birçok sağlık kuruluşu Pika sendromunun vücuttaki demir eksikliği ile ilgili olabileceğini belirtiyor. Birçok sağlık uzmanı ise pika’nın; sosyoekonomik durumu ve eğitim seviyesi düşük toplumlarda pika sendromunun daha yaygın olduğunu söylüyor. Dolayısıyla bu toplumlarda pikanın görülme nedeni ise kırmızı et, balık, tavuk, yoğurt, peynir ve süt gibi temel gıda maddelerinin tüketiminin çok az olmasını gösteriyorlar. Nitekim besin olmayan maddelere aşermenin bir diğer sebebinin de psikolojik kökenli olabileceği üzerinde duruluyor.

 

Yetişkin Terapisi

Çocuk Terapisi

İzmir Çocuk Psikologu

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo