Psikoloji SözlüğüTakıntı Nedir? Kurtulma Yolları | Perla Psikoloji Merkezi

Obsesyon Nedir? | Takıntı Nedir?

Takıntı Nedir?

Obsesyon, halk arasında bilinen adı ile takıntı, pek çok kişinin yaşadığı psikolojik hastalıklardan biridir. Saplantı olarak görülen bu hastalık: bireyin elinde olmadan, istemsiz bir şekilde bir duruma ya da bir insana karşı ilgili olmasıdır. Örneğin temizlik konusunda oldukça sık düşünen bir kişinin elini çok fazla yıkaması ve her dokunduğu yerden eline mikrop bulaştığını düşünmesi bir tür takıntıdır.  Ancak takıntı nedir? Sorusunun cevabı tek bir madde ile açıklanamaz. Takıntı bir şeye karşı aşırı ilgili ve saplantılı olmak olsa da takıntının da kendi içinde çeşitleri vardır. Peki, bireyleri psikolojik olarak olumsuz etkileyen takıntı türleri nelerdir? İzmir Psikolog olarak kısaca açıklayalım.

 

Takıntı Türleri Nelerdir?

Takıntı türlerini takıntının gerçekleştiği olay ya da alana bağlı olarak sınıflandırmak mümkündür. Örneğin kontrol etmekle bağlantılı olan takıntıda kişi ocağın altı ya da ütünün fişi ile ilgili sürekli yanılsamalara düşer. Bir şeyi doğu yapıp yapmadığını ya da özetle yapıp yapmadığını sürekli kontrol etme ihtiyacı duyar.

Bir diğer takıntı türü ise  kişinin temizlik takıntısıdır. Bireylerin neredeyse tamamı temizliğe önem verir ancak takıntısı olan kişiler en küçük detaylı bir görmezden gelemezler. Dokundukları yerlerden ellerine mikrop geçtiğini düşünür ve bu durumdan endişe duyarlar.

Dini ve ahlaki değerlere karşı oluşan takıntı türü de mevcuttur. Bu takıntı çeşidinde bireyler dini değerlere saygısızlık yapmaktan çekinir ve günlük hayatı aksatacak derecede dikkatli davranmaya başlarlar. Oldukça zor bir takıntı türü olduğunu söylemek doğru olacaktır.  Peki, takıntı belirtileri nelerdir?

 

Çocuklarda Takıntı Davranışları

 

Takıntı Belirtileri Nelerdir?

Alanında uzman psikologların araştırmalarına göre takıntı belirtileri aşağıdaki şekildedir. Bu belirtilerin sizde ya da tanıdığınız bir bireyde görülmesi durumunda İzmir psikologdan destek alabilirsiniz.

  • Pislikten ya da mikroptan korku
  • Başka bireylere zarar vermekten korkma
  • Hata yapmaya karşı aşırı duyarlılık, korku
  • Düzen hastalığı
  • Kusursuz olma isteği
  • Aşırı kuşkuculuk
  • Güvensizlik
  • Rezil olmaktan korkma
  • Sosyal ortamlara girmekten korku duymak
  • Günahkar olduğunu düşünme

Takıntı belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden psikolojik destek alınması son derece önemlidir. Aksi durumda katıntı seviyesinde yükselme görülecektir. İzmir Çocuk Psikologu

 

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo