PsikolojiTravma Sonrası Stres Bozukluğu - Perla Psikoloji Merkezi | İzmir Psikolog | 0549 180 00 01

İzmir Psikolog | Travma Sonrası Stres Bozukluğu
İzmir Psikolog | Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

İzmir psikolog ararken travmalar ile ilgili sorularınıza yanıt verebilmek adına hazırladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Travmalar, çok korkutucu, ürkütücü, çaresizliğe sebep olan ve genelde olağandışı ve beklenmedik olayların sonucu olarak ortaya çıkar. İnsanların hayatında bu sıkıntılara sebep olan pek çok olay olsa da bunların hepsi ruhsal travma olarak adlandırılmaz.
Ruhsal travmaya sebep olan olaylara örnek olarak doğal afetler, savaş, işkence, tecavüz, taciz, kazalar, ölümcül hastalıklar ve beklenmedik ölümler verilebilir. Ruhsal travmaya yol açan olaylar toplumda çok yaygındır. Araştırmalar, her iki kişiden birinin hayatında en az bir kez böyle bir olay yaşadığını göstermiştir. Ruhsal travmalar sonucunda en sık görülen hastalıklardan biri de travma sonrası stres bozukluğudur. Travma sonrası stres bozukluğunda uykusuzluk, kolay irkilme, olaya dair anıların sürekli olarak rahatsız edici şekilde hatırlanması, olayın tekrarlanacağı korkusu, yabancılaşma, kabus görme gibi semptomlar görülür. Bu semptomlar çoğunlukla travmayı izleyen günlerde görülür ve kendiliğinden düzelir fakat bazı durumlarda çok daha uzun süre devam edebilir, semptomlar ise travmatik olay olduktan uzun süre sonra başlayabilir.

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde genellikle başka psikolojik rahatsızlıklar da görülür. Bunlardan en yaygınları depresyon, anksiyete, aşırı alkol ve madde kullanımıdır. Ayrıca, travmatik olay öncesi psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde olay sonrası bu rahatsızlık tekrardan ortaya çıkabilir. Travma sonrası stres bozukluğuna eşlik eden başka psikolojik rahatsızlıklar da varsa kişinin deneyimlediği problemler, işgücü kaybı, ilişkisel sorunlar artar ve bunun sonucunda daha yoğun bir tedavi süreci gerekebilir.

Travmaları Anlamak

Travma sonrası stres bozukluğunu anlamak için bilinmesi gereken şeyler vardır. TSSB uzun yıllar sürebilir ve ciddi bir işgücü kaybına sebebiyet verebilir, kaçınmak ya da unutmaya çalışmak travmanın etkilerini azaltmaz, zaman travmanın ekilerini yok etmez.
İzmir Psikolog Travma

Peki ne yapacağız?

Araştırmalar psikolojik desteğin ve gerekli görülürse ilaçların TSSB tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Travmalar sonrası her birey aynı şekilde etkilenmediği için, örneğin kimisi hayatına normal bir şekilde devam edebilirken kimisinin sosyal ve iş yaşamı ciddi anlamda etkilendiği için kişiye özel tedavi planlanmalıdır. Örneğin, travmadan çok az etkilenmiş kişiler için bilgilendirme yeterli oluyorken travmadan çok ciddi şekilde etkilenmiş ve hayatına devam etmekte zorlanan kişiler için yoğun psikolojik tedaviye ek olarak ilaç tedavisi de verilebilir. Psikolojik tedavide amaçlanan kişinin hayatının zorlaştıran yanlış düşüncelerin yerine sağlıklı düşünceler getirmektir. Ayrıca kaçındığı olayların üzerine giderek yaşanan korkunun azaltılması hedeflenir. Unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri de bu tedavilerin alanında uzman ve deneyimli klinik psikolog veya psikiyatrlar tarafından uygulanması gerektiğidir. TSSB olan kişiler yardım aramaktan çekinmeyi, umutsuzluğu ve olayları hatırlamaktan kaçınmayı bir kenara bırakıp yardım alarak sorunlarının çözümünü kolaylaştırabilir.
Siz de problemlerinizin çözümü konusunda uzman desteği almak için İzmir psikolog ararken güvenilir bir süreç yürütebileceğiniz Perla Psikoloji ’ye ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog

Mehmet Fatih Aktürk

Bireysel Psikoterapi Randevusu Almak İçin Tıklayınız.

Bir önceki Boşanma ve Çocuk yazımızı okuyabilirsiniz.

Perla Psikoloji
Telefon : 0549 180 00 01

by Uzm Kl. Psk F. Mehmet Aktürk

Eğitim ve profesyonel yaşamı boyunca birçok etkinlik, seminer, sorumluluk projeleri düzenlenmesinde rol almış ve akademik çalışmalar yürütmüştür. Şu anda kurucusu olduğu İzmir ‘ in Karşıyaka ilçesinin Bostanlı mahallesinde yer alan Perla Psikoloji’de özel hasta ve danışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

Sosyal medya hesaplarımız:

Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

Web Tasarım & Seo