Perla Psikoloji MerkeziÇocuklarda Yeme Bozukluğu

Çocuk ve ergenlerde yeme bozuklukları yaygın olarak görülen psikolojik bir problemdir. Bireylerde yeme bozuklukları, çocukluk dönemlerinde kendini belli eder, ilerleyen yaşlarda ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda yeme bozukluğunun birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu problemler farklı yaş gruplarında etkisini farklı şekillerde gösterebilir.
Yeme bozukluğu, her ne kadar yemek ve / veya kilo ile ilgili bir problem gibi gözüksede göründüğünden çok daha komplike bir durumdur. Çocuklarda yeme bozuklarının meydana gelmesin genetik, psikolojik, sosyal ve daha birçok etkene bağlıdır. Önlem alınmadığı taktirde çoğu durumlarda ömür boyu sürebilen, bireylerin hayatını fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkileyebilecek birçok kronik bir hastalığa dönüştürebilmektedir.
Çocuklarda ve Ergenlerde Yeme Problemlerinin Nedenleri | İzmir Çocuk Psikologu Terapisi | İzmir Psikolog | Çocuklarda Yeme Sorunlarının Tedavisi Çözümü Nedir?

Çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozuklukları 3’e ayrılır. 

 1. Pika Sendromu
 2. Ruminasyon Bozukluğu
 3. Beslenme Bozukluğu

İzmir Çocuk Psikologu
Çocuklarda Görülen Yeme Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

 • Anne – bebek, anne – çocuk ilişkisindeki sorunların yansıması
 • Annede ciddi psikiyatrik hastalık veya yeme bozukluğu varlığında ,
 • Çocuğun ebeveyinlerini kaybetmesi sonrasında
 • Travma sonrası beslenme bozukluğu: ağız, yutak veya yemek borusunu etkileyen travmatik bir olaylar sonrası gelişir. Çocuklarda yeme sırasında korku tipiktir. Dolayısıyla yutma ve boğulma korkusu görülebilir.
 • Çocuklarda duyusal nedenlere bağlı olarak yeme içme reddi: Belirli tat, koku, görünüm ya da kıvamdaki besinlere karşıdır. Bu çocuklarda yeni gıdalara karşı reddedici tutum ve yemek seçme davranışı da sık görülür.
 • Çocuklarda ve ergenlerde büyümeyi etkileyen hormonların direk etkilenmesi veya genetik sebeplerle oluşan gelişme zorluğu.

İzmir Çocuk Psikoloğu
Çocuklarda Yeme Sorunlarının Belirtileri ve Sonuçları Nelerdir?

Yeme problemlerinin belirtilerinde şu durumlar baş göstermektedir. Yemeği bulunduğu yerlede gerilme, sosyalleşmekten uzak durma, yemek kilo ve beden şekli ile ilgili konulara olan ilginin aşırı artışı, konsantrasyon sorunları, sık sık tartılmak ya da hiç tartılmama, aynaya bakma ve ya aynaya bakmaktan kaçınma, “Kendimi çok şişman hissediyorum.” ifadesinin kullanılması, sıkı diyetler yapma, gizli gizli yemek yeme, sindirim sistemi problemleri, saç dökülmesi, cilt problemleri, dolaşım sistemi problemleri, adet düzensizliği, uyku problemleri yeme bozukluklarında yaygın olarak görülür.

Yeme Bozukluklarında Psikolojik Destek

Yeme bozukluğu; ailelerin çocuklarında yeme bozukluğu olduğunu fark ettikleri noktada, çocuklarının psikolojik destek alması için gerekli müdahaleyi yapması oldukça kritiktir. ( İzmir Çocuk Psikologu) Yeme bozukluğu tedavisinde, yeme bozukluğunun sebep olabileceği tıbbi komplikasyonlar olabileceği için psikolojik desteğin yanında hekim desteği de oldukça önemlidir. Süreç içerisinde gerekli görüldüğü noktada beslenme uzmanı desteği de alınabilir.

Şimdi Adım Atmaya
Ne Dersin?

  Yeme Bozukluklarında Ailelere Birkaç Öneri

  • Yemek saatlerinde tüm aile bireyleri bir araya gelmeye çalışmalıdır. Yemek ortamının sakin, keyifli ve stresten uzak olmaya özen gösterilmelidir.
  • Yemekten önce tatlı ve abur cubur gibi yiyecekler yememesi konusunda dikkatli olmalıdır.
  • Yemek yeme karşılanması gereken doğal bir ihtiyaçtır. Bu nedenle çocuğun tabağına yiyebileceği kadar yemek konulmalıdır. Çocuğun iştahı arttıkça bu miktar arttırılabilir.
  • Sofrada en az bir çeşit yemeğin çocuğun en sevdiği yemek olmasına dikkat edilmelidir.
  • Çocuğun yemek yemesi için televizyonu açmak ya da yediği takdirde oyuncak almak gibi rüşvetlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Çocuk yemek yemeyi reddediyorsa kesinlikle ceza verilmemelidir.
  • Yemek masasının kurulması ya da softanın toplanmasında çocuktan yardım istenebilir.
  İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

  Sosyal medya hesaplarımız:

  Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

  Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

  Web Tasarım & Seo