Otizm Nedir

Otizm; sosyal ilişki kuramama, sözlü iletişim kullanamama, aşırı hareketlilik değişimlerini tolore edememe gibi belirtiler üzerinden görülmektedir. Fakat araştırmacılar anlaşılmasının giderek zorlaştığı görüşünde birleşiyorlar. Çünkü bu çocuklar artık birçoğumuzdan daha zekiler ve bilişsel kabiliyetleri de oldukça yüksek.

Otizm’li Bireylerin Gösterdiği 7 Farklılık.

 • Duyguları tanıma,
 • Zihin teorisi (diğer insanların kendi niyetleri olduğunu anlayabilme yetisi),
 • Bilişsel esneklik (bir işten diğerine geçiş yapabilme yetisi),
 • Aktivite planlama,
 • Davranışları baskılama,
 • Tepki uyarımı (sinir sisteminin duyu organlarından gelen uyarılara yanıt verebilmesi),
 • Beyin hacmi.

İzmir Çocuk Psikoloğu
Çocuklarda Otizm Görülme sıklığı nedir?

Otizmin düşünülenden daha yaygın olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Dünyada 70 milyondan fazla insanın otizm spektrum bozukluğuna  sahip olduğu düşünülmektedir.

2006 yılında Her 150 çocuktan 1’inde Otizm görülürken,

2012 yılında Her 88 çocuktan 1’inde Otizm görülmüştür.

2014 yılında verilen son bilgiye göre de, her 68 çocuktan 1’inde Otizm görülmektedir

İzmir Otizm Terapi Merkezi | İzmir Çocuk Psikoloğu

İzmir Çocuk Psikolojik Destek
Otizm Spektrum Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

 • Otizm: Bilinen klasik otizm şeklidir. Çoğu insan tarafından bilinen çeşidi ise budur. Otistik bozukluk gözlemlenen kişilerde genellikle dil becerileri gecikme göstermektedir. Sosyal çevreleriyle sorun yaşarlar ve iletişim konusunda fazlasıyla sıkıntı çekerler. Yaşıtlarına göre sıra dışı davranışlar sergilerler ve ilgi alanları diğerlerine göre oldukça farklıdır. Otistik bozukluğa sahip olan çoğu birey zihinsel engelli olarak değerlendirilmektedir.
 • Aspenger SendromuHafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır. Kişilerde daha hafif otistik bozukluk belirtileri gözlemlenmektedir. Ancak yinede sosyal çevre ile iletişim kurmada zorluklar yaşanmaktadır. Yine farklı ilgi alanları ve sıra dışı halleri mevcuttur. Bunlar hafif şekilde kendini gösterir. En büyük fark ise; genellikle dil ve zihinsel engellilik durumları söz konusu değildir.
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk: Bir diğer adı Atipik Otizm olan bu zihinsel engellilik durumu aynı zamanda PDD-NOS olarak da bilinmektedir. Otistik bozukluk semptomlarının bazılarına uyan ancak hepsine uymayan kişilerde görülür. Bu kişilerde otistik bozukluğu olanlara göre semptomlar daha az ve daha hafif atlatılmaktadır. Kişilerde yer alan belirtiler yalnızca sosyal çevreyle olan iletişimlerde eksiklik şeklinde kendini gösterir. Bu bozukluk türü de aslında hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olarak değerlendirilebilir.
İzmir Otizm Terapisi | İzmir Otizm

İzmir Psikolog
Otizm Nasıl Tedavi Edilir?

Otizmin tedavisinde İzmir Çocuk Pikoterapistlerimiz; oyun terapisi, sanat terapisi, bilişsel davranışçı terapi, hareket ve dans terapisi, özel eğitim, duyu bütünleme terapisi leri gibi bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Otizmin bilimsel olarak özel eğitim ve terapötik gibi psikolojik destek dışında etkileri tam olarak kanıtlanmış başka bir tedavisi yoktur.

Otizmli bireylere yaklaşımlarımızdaki amaç bireyleri komutlara adapte ederek robotlara çevirmek değildir. Sosyal çevresi ile iletişimi başlatabilmeleri, kendi istek ve arzularını kendiliğinden ve özgün biçimde ifade edebilmeleridir. Otizmli bireyde küçük yaşlardan itibaren dış dünyaya yönelik merak uyandırmak, oyunlara ilgi çekmek, oyuncaklarla işlevine uygun olarak oyun kurabilme ve hayali oyun geliştirme becerilerini kazandırmak bu bireyler için çok önemlidir.

İzmir Otizm

Otizm Ne Değildir?

 1. Otizm bir konuşma bozukluğu değildir!
 2. Otizm bir zeka sorunu değildir!
 3. Otizm bütünüyle anne ve babanın ruhsal bakım ve ilgisi(ya da ilgisizliği) ile oluşabilen bir bozukluk değildir!
 4. Otizmi tamamıyla ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi henüz bilinmemektedir.
 5. Otizm, büyüdükçe geçen bir durum değildir!
 6. Otizmli bireylere tanı koyarken kullanılan bir görüntüleme ya da bir kan testi ya da beyin dalgaları için yapılan (EEG) ile tanı konmaz. Otizm tanısı çocuk ruh sağlığı uzmanının muayenesi sonucunda konur!
 7. Otizmi aşılar yaptığına dair bilimsel bir kanıt elde edilememiştir.
 8. Otizmin gıdalardaki katkı maddeleri, gluten, rafine şeker ya da başka maddelerin (ağır metal v.s.) yaptığına dair bilimsel olarak kanıtlanamamıştır!

Şimdi Adım Atmaya
Ne Dersin?

  İzmir Psikolog | İzmir Uzman Klinik Psikolog

  Sosyal medya hesaplarımız:

  Uzman Klinik Psikolog Fatih Mehmet Aktürk ve ekibinin etik değerler çerçevesinde sizlerin yanında olan yaklaşımları ile sizlere destek olmak adına terapinin her alanında uzman yaklaşımlarıyla var olmaya devam edecektir.

  Copyright ©2021 Perla Psikoloji Merkezi

  Web Tasarım & Seo